‘Otopark kilise’ye mühür

Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Süryani Kilisesi’nin otoparka çevrilmesini aykırı bulduğu gerekçesiyle mühürlenmesine karar verdi. Kararın Elazığ Belediyesi’ne gönderilmesi sonrasında otopark olarak kullanılan Süryani Kilisesi zabıtalar tarafından mühürlendi.

Elazığ’da yaklaşık 200 yıl boyunca Ermeni ve Süryanilere hizmet veren Ermeni Protestan Kilisesi, özel sermayeye satılmış, 2018 yılında otoparka dönüştürülmüştü. 

2018’DEN BU YANA OTOPARK 

1904-1907 yılları arasında inşa edilen tarihi Süryani Kilisesi; umumi tuvalet, Arpacı un fabrikası, pazar yeri, koyun mekanı olarak kullanıldı. 2018 yılından itibaren otopark olarak kullanılmaya başlandı. 1973’te Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün koruma listesinde yer alan Süryani Kilisesi amacı dışında kullanılmasından dolayı mühürlendi.

1904- 1907 yılları arasında inşa edilen tarihi Ermeni Protestan Kilisesi; umumi tuvalet, Arpacı un fabrikası, pazar yeri, koyun mekanı olarak kullanıldı. Aktif olarak otopark olarak kullanılan kilise, 1973’ten beri Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün koruma listesinde yer alıyor. Müdürlüğün internet sitesinde yayınladığı 265 tescilli kültür mirası arasında, Süryani Kilisesi olarak gösteriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir